2:a var Helen och Peps och
3:a Hans och Mattis.
Stort grattis!
Och tack till alla som engagerat sig så att vi kunde genomföra KMet.
KM FÅR är avgjort!
Klubbmästare på får 2022 blev
Birgitta och Till.
Årets KM Får blev en härlig tillställning med 9 startande på fina djur.
Charlotte Malmqvist och Holly (i mitten på bilden med Olle) kammade hem vinsten.
med Hemmie (till höger).
Sofie Johansson och Spike (till vänster) blev tvåa och trea blev
Lisa Sahlmann
Stort grattis!
Väl kämpat av alla startande!
Tack till alla som varit delaktiga i att KM:et kunde genomföras & tack alla som kom.
Vi hoppas vi ses snart igen!
Resultat från KM får i Tävelsås 27 oktober 2019:
1. Eva Pallmyr Karlsson - Truls (mitten på bild)
2. Lisa Sahlmann - Hemmi (till vänster på bild)
3. Helen Rosenlund - Peps (till höger på bild)
Stort tack till alla startande och till Charlotte för engagemang, djur och marker!
1:a Helen Rosenlund med Peps
2:a Marie Tover med Mias
3:a Jonna Rosenlund med Molly
Bästa VP-ekipage blev Eva Pallmyr Karlsson med Truls som placerade sig som 4:a.
Totalt 15 hundar med förare kom till start. Kul!
Stort tack till Boa som dömde, Helene Nilsson för fina bilder och till Hasse & Susanne för engagemang, marker och djur.
På bilden från vänster:
Eva Pallmyr Karlsson och Truls
Domaren, Bo-Christer Boa Algotsson
Marie Tover och Lias
Helen Rosenlund och Peps
Jonna Rosenlund och Molly
Fotograf: Helene Nilsson
1:a Helen Rosenlund / Peps
2:a Eva Pallmyr Karlsson / Torsten
3:a Susanne Svensson med Lilly
Bästa VP-ekipage: Helen
Rosenlund / Mac.
1:a Jonna Rosengren / Molly
2:a Hans Rosengren / Arn
3:a Eva Pallmyr Karlsson / Torsten
På bilden syns topptrion.
Från vänster: Eva Pallmyr Karlsson / Torsten, Jonna Rosenlund / Molly, Hans Rosenlund / Arn.
1:a Lisbeth Jonsson / Bess
2:a Eva Pallmyr Karlsson / Torsten
3:a Helen Rosenlund / Gin
Bästa VP-ekipage: Helen Rosenlund / Peps
På bilden syns topptrion. Från vänster: Lisbeth Jonsson / Bess, Eva Pallmyr Karlsson / Torsten, Helene Rosenlund / Gin.
1:a Jonna Rosenlund / Molly
1:a Hans Rosenlund / Arn
2012 -
2011 -
Eva Pallmyr Karlsson / Ture
2010 -
2009 - Eva Pallmyr Karlsson / Ture
2008 - Eva Pallmyr-Karlsson / Ture
2007 - Kicki Runeborg / Sibergs Malva "Alva"
2006 - Linda Loodh / Metazz Apelzin "Jaffa"
2005 - Anita Modigh / Tabor Gårds Twill
2004 - Lena Karlsson / Ty Nant Kep
2003 - Louise Jonsson / Ty Nant Beth
2002 - Meta Lönnberg / Kelliegårdens Ambitiösa Azzta
2001 -
2000 - Rolf Holmberg / Tassel
1999 - Rolf Holmberg / Tassel
1998 - Lena Karlsson / Random Gadd
1997 - Lars G Örne / Trim
1996 -
1995 - Per-Olof Karlsson / Dolly
1994 - Per-Olof Karlsson / Dolly
1993 - Gert Malmberg / Eddi
1992 - Gert Malmberg / Eddi
1991 - Gert Malmberg / Mc Grat
1990 - Göte Bengtsson / Ritza
1989 - Gert Malmberg / Mc Grat
1988 - Göte Bengtsson / Ritza
1987 -
1986 - Rolf Holmberg / King Assam